Žinios apie skausmą

Viskas, ką turite žinoti apie skausmo malšinimą

Čia mes Jums paaiškinsime, kaip veikia skirtingi skausmą malšinantys vaistai, kad galėtumėte pasirinkti tinkamiausią...

Skausmo malšinimo būdai

Yra vaistų skausmui malšinti, pavyzdžiui, galvos skausmui, raumenų ar sąnarių skausmui, osteoartrito sukeltam skausmui. Galima rinktis iš daugybės skirtingų rūšių vaistų, tačiau kai kurie vaistai yra tinkamesni tam tikro tipo skausmui malšinti. Todėl svarbu tinkamai pasirinkti, kad skausmo malšinimas būtų kuo veiksmingesnis. Kiekvienas vaistas turi savų privalumų ir trūkumų, bet yra specialistų, kurie padės Jums pasirinkti veiksmingiausią būdą malšinti skausmui, susijusiam su Jūsų būkle.

Pirmoji vieta, kur galite pasitarti, yra vaistinė. Vaistininkai yra vaistų ekspertai ir paprastai jie gali Jums padėti išsirinkti tinkamiausią Jūsų skausmo malšinimą. Stipresnio skausmo atveju, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris turėtų nustatyti skausmo priežastį ir paskirti tinkamą gydymą.

Nereceptiniai vaistai paprastai vartojami lengvam ar vidutinio sunkumo ūminiam skausmui malšinti. Receptiniai vaistai paprastai stipriau malšina skausmą. Bet kuriuos vaistus nuo skausmo reikia vartoti tiksliai, kaip nurodė Jūsų gydytojas arba vaistininkas.

Vaistų nuo skausmo sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios padeda malšinti skausmą ir mažinti uždegimą, tačiau yra ir priemonių be veikliųjų medžiagų. Šios priemonės paprastai veikia šaldydamos arba šildydamos pažeistą sritį ir palengvina skausmą bei mažina patinimą.

 Palengvėjimo tipai

AR ŽINOTE?

Kai kurie žmonės turi savybę, vadinamą įgimta analgezija - tai reiškia, kad jie nejaučia fizinio skausmo.¹

 

Analgetikai  

Acetaminofenas (paracetamolis) yra analgetikas, kuris malšina skausmą ir mažina karščiavimą, veikdamas galvos smegenų sritis, į kurias atsklinda skausmo impulsai ir kurios kontroliuoja kūno temperatūrą. Tai reiškia, kad galvos smegenys neberegistruoja skausmo impulsų, atsklidusių iš pažeistos kūno vietos.

Acetaminofeno galima įsigyti vaistinėje, nors didesnę jo dozę arba derinius su kitomis veikliosiomis medžiagomis gali skirti ir gydytojas. Acetaminofenas yra veiklioji medžiaga, kurios yra įvairių nereceptinių ir receptinių vaistų sudėtyje - ne tik vaistuose nuo skausmo, bet ir vaistuose nuo kosulio ar peršalimo. Įrodyta, kad nereceptiniai vaistai veiksmingai malšina lengvą ir vidutinio sunkumo skausmą.

NVNU

Yra vietinio poveikio (veikiančių per odą) ir geriamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Nuo vaisto rūšies ir stiprumo priklauso, ar jo galima įsigyti be recepto ar tik su receptu. NVNU padeda mažinti karščiavimą, patinimą ir uždegimą bei malšinti skausmą. Dažnai vartojami NVNU yra diklofenakas, ibuprofenas ir aspirinas. 

NVNU gali būti labai veiksmingi gydant įvairias skausmingas skeleto-raumenų traumas ar sutrikimus. Geriamieji NVNU kartais gali sukelti šalutinį poveikį virškinamajam traktui ar širdies ir kraujagyslių sistemai, o vietinio poveikio vaistai kartais gali sukelti odos dirginimą naudojimo vietoje. Taigi, nors dauguma žmonių gali vartoti NVNU be problemų, visada pasitarkite su gydytoju prieš vartodami vaistus ilgą laiką arba pasireiškus kokioms nors problemoms.

Nemedikamentinis gydymas

Be vaistų nuo skausmo, dar yra daug nemedikamentinio gydymo priemonių skausmui malšinti. Dauguma jų veikia šildydamos ir (arba) vėsindamos pažeistą vietą arba sąnarį. Šildant skausmas malšinamas dėl to, kad suaktyvėja kraujotaka skaudamoje vietoje (pavyzdžiui, nugaros srityje), taip pat gali atsipalaiduoti paveiktos vietos raumenys.

Tuo tarpu šaltis paveikia didžiąsias nervines skaidulas, laikinai numalšindamas skausmo jutimą, kuris perduodamas mažesnėms nervinėms skaiduloms. Šaltis, sutraukdamas kraujagysles (tai vadinama vazokonstrikcija), gali sumažinti patinimą ir uždegimą. Sportuojant patyrus traumą, pavyzdžiui, kulkšnies ar kelio sąnarių patempimą ar išnirimą, dažnai rekomenduojama ant pažeistos vietos dėti ledo. 

¹ Įgimtas nejautrumas skausmui - Genetics Home Reference. 2016. congenital insensitivity to pain - Genetics Home Reference. [ONLINE] Prieiga per: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/congenital-insensitivity-to-pain [peržiūrėta: 2018 m. gruodžio mėn. 4 d.]

²GSK Global Pain Index Research 2018 - pilna ataskaita, 85 psl.

Sužinokite daugiau

Kaip vartoti Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelį ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelį sąnarių degeneracinės ligos skausmui palengvinti?

Osteoartritas yra viena dažniausių sąnarių skausmo priežasčių. Čia mes paaiškinsime, kaip Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelis ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelis gali padėti malšinti skausmą, susijusį su osteoartritu.

Perskaitykite daugiau

Skausmai ir gydymas

Sužinokite, kaip turėtumėte gydyti skirtingo tipo skausmą...

Perskaitykite daugiau

Kaip veikia Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelis ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelis?

Sužinokite, kaip Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelis ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelis malšina skausmą, mažina uždegimą ir greitina sveikimą.

¹ Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelio ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelio PCS

Perskaitykite daugiau