ŽINIOS apie skausmą

Skirtingų skausmo tipų apibūdinimas

Sužinokite daugiau apie skirtingus skausmo tipus ir kas slypi už skausmo, kurį jaučiame.

Skausmo klasifikacija

Apibrėžti skausmą tarptautinei medicinos bendruomenei istoriškai buvo labai sunku. Pagal dabartinį apibrėžimą, kurį pateikė Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija (angl. the International Association for the Study of Pain, IASP), skausmas yra „nemaloni jutiminė ir emocinė patirtis, susijusi su esamu ar galimu audinių pažeidimu arba apibūdinama kaip toks pažeidimas“. Skausmas gali būti ūminis ir trumpalaikis arba lėtinis ir ilgalaikis. Yra daug būdų skausmui klasifikuoti ir dauguma šių klasifikacijų gali sutapti, bet dažniausiai skausmas skirstomas į tokias kategorijas:

  • nocicepcinis skausmas yra toks, kurį sukelia audinių pažeidimas, ir tai yra organizmo apsauginė reakcija. Įprasti tokio skausmo pavyzdžiai: somatinis skausmas, pavyzdžiui, sąnarių skausmas, osteoartrito sukeltas skausmas, apatinės nugaros dalies skausmai, skausmas dėl sporto traumos ar po chirurginių operacijų;
  • uždegimo sukeltas skausmas dažnai pasireiškia dėl organizmo kaulų ir raumenų sistemos minkštųjų audinių pažeidimo. Šio tipo skausmas dažnai būna lokalizuotas ir apibūdinamas kaip bukas ar maudžiantis. Dažniausiai tai yra peties, klubo ir rankos skausmas, bet taip pat gali pasireikšti ir apatinėje nugaros dalyje;
  • neuropatinis skausmas pasireiškia dėl somatinės nervų sistemos traumos arba sutrikimo. Tokį skausmą sukelia pažeidimas ar liga, kuri gali paveikti bet kurią nervų sistemos dalį, dažnai be akivaizdaus fizinio pažeidimo. Jis dažnai apibūdinamas kaip deginantis, dilgčiojantis, šaudantis ar geliantis. Šio tipo skausmas paprastai atsiranda per keletą dienų ar savaičių po pažeidimo ir linkęs pasireikšti įvairaus dažnio ir intensyvumo bangomis. Kartais nėra akivaizdžios skausmo priežasties ir toks skausmas gali atsirasti spontaniškai.

Priežastys

Skausmas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių. Skausmo simptomai retai būna izoliuoti ir todėl skausmą gali sukelti daugiau nei vienas mechanizmas. Pavyzdžiui, uždegimas dažnai sukelia nocicepcinį skausmą, bet jis gali pasireikšti ir esant neuropatiniam skausmui.

Somatinį ir uždegiminį skausmą dažniausiai sukelia audinių pažeidimas, atsirandantis dėl pasikartojančios traumos, pernelyg didelio aktyvumo arba kūno dalių nejudrumo ar pertempimo. Neuropatinis skausmas kyla dėl pačių nervų pažaidos, jų funkcijos sutrikimo arba traumos ir todėl į skausmo centrus siunčiami klaidingi signalai.

Ir nocicepcinis, ir neuropatinis skausmas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis skausmas signalizuoja, kad buvote sužeistas, pavyzdžiui, nudegėte ranką prilietę kaitvietę. Jis parodo, kad patyrėte traumą. Ūminis skausmas pasireiškia staiga ir paprastai trunka neilgai. Traumą išgydžius, skausmas praeis. Lėtinis skausmas yra sunkesnis ir ilgalaikis, todėl turite pasitarti su gydytoju dėl gydymo.

1Differential Diagnosis: Nociceptive and Neuropathic Pain. Bruce Nelson, MD, 1 June 2006.
2GSK Global Pain Index Research 2018 - pilna ataskaita, 18 psl.

Sužinokite daugiau

Viskas, ką turite žinoti apie skausmo malšinimą

Čia mes paaiškinsime, kaip veikia skirtingų tipų skausmą malšinantys vaistiniai preparatai, kad galėtumėte išsirinkti tinkamiausią...

Perskaitykite daugiau

Skausmai ir gydymas

Sužinokite, kaip turėtumėte malšinti skirtingo tipo skausmą...

Perskaitykite daugiau

Kaip veikia Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelis ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelis?

Sužinokite, kaip Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelis ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelis malšina skausmą, mažina uždegimą ir greitina sveikimą.

¹ Voltaren Emulgel 11,6 mg/g gelio ir Voltaren Emulgel 23,2 mg/g gelio PCS

Perskaitykite daugiau